„Každý začiatok v materskej škole je ťažký.“
Priebeh adaptácie detí v MŠ.
Obsah:
Úvod
Úvod
Vstup do MŠ je prvým krokom do spoločnosti detí a dospelých. Táto udalosť prináša problémy nielen pre , ale i pre rodičov a pedagógov. Veľa rodičov zrazu zistí, že ich deti sa správajú v škôlke úplne inak ako doma a kladú si rôzne otázky typu: „ Je toto správanie normálne? Zvládne naše dieťa dochádzku do MŠ ? Môžeme dieťa pripraviť na vstup do MŠ ? “
Podobné problémy majú aj pani učiteľky. Obávajú sa nového školského roku, pretože väčšina detí má počas adaptácie rôzne ťažkosti. Každé dieťa zvládne vstup do MŠ tak, ako to zodpovedá jeho predchádzajúcim skúsenostiam, jeho osobnosti, zvláštnostiam. Pri pokusoch uľahčiť „nováčikom “ prechod z rodiny do MŠ, sa učiteľky opierajú o svoje profesionálne i praktické skúsenosti. Je preto veľmi dôležitá úzka spolupráca rodičov a pedagógov, spoznať procesy, ktoré prebiehajú pri vstupe do MŠ.
Prvý týždeň v MŠ:
Nováčikovia sú utiahnutí a všetko sledujú z diaľky, pretože ešte nepoznajú každodenný život v MŠ a nezúčastňujú sa ani aktivít ostatných detí. Dieťa sa nachádza v novej budove, kde je veľa miestností a dvier, kde môže aj zablúdiť. So svojimi prosbami sa musí obrátiť na úplne cudziu osobu, ktorá je obklopená hlučnými a neznámymi deťmi. V takejto situácií má veľký problém ísť na záchod. Dieťa sa tento týždeň snaží rozuzliť a usporiadať chaos, ktorý je okolo neho. Zdržanlivosť nováčika v styku s ostatnými je teda zmysluplná, pretože zaručuje nerušený príjem informácií. Musia si zvyknúť na pravidlá, ktoré platia v MŠ. Bez tejto prvej orientácie, nie je možné sociálne začlenenie. Ostatné deti, ktoré sú v MŠ dlhšie, mnohé veci nováčikom tolerujú. Keď je už dieťa isté, že zvládne požiadavky, ktoré sú na neho kladené, je ochotné skúsiť prvý kontakt a riskovať aj možné odmietnutie. Praktické príklady a prejavy:
Prvý týždeň doma:
Neistota, ktorá prevádza vstup do MŠ vedie k tomu, že sa dieťa uzavrie do seba a vyhýba sa ostatným. Prežívajú to isté, čo dospelí po ťažkom dni, túžia po chvíľke kľudu, chcú si trošku oddýchnuť. Obmedzujú veľa činností, ktoré robili pred vstupom do MŠ. Potrebujú spracovať nové dojmy a zážitky z MŠ. Ako spoznáme uzavretosť?:
Druhý týždeň v MŠ:
Nováčikovia sa zoznámili s priestormi MŠ a s režimom dňa. Začínajú nadväzovať kontakty a používajú preto všetky možnosti, aby ich skupina detí prijala. Napodobňujú deti, robia sa zaujímavejšími, do všetkého sa pletú, snažia sa na seba upútať a stať sa stredobodom pozornosti. Na jednej strane takéto správanie vedie k boju s ostatnými nováčikmi, ktorí sa tiež chcú preukázať. Na druhej strane sa dostávajú do konfliktu s deťmi, ktorí už dlhší čas navštevujú MŠ, lebo sa boja o svoju rolu a prestávajú tolerovať nováčikov. Hádky a konflikty deti vyčerpávajú a stávajú sa nevyrovnanými a citlivými.
Možné prejavy detí:
Druhý týždeň doma:
Spory o sociálne začlenenie vyvolávajú krízu aj doma. Dieťa sa stáva mrzutým, pôsobí nevyrovnane a jeho nálada sa každú chvíľu mení. Doma na jednej strane vzrastá potreba bezpečia a opory, na druhej strane však dochádza k pokusom o presadenie a k boju o moc.
Prejavy dieťaťa:
Tretí týždeň v MŠ :
Deti si v MŠ uvedomili nováčikov a nováčikom sa podarilo zistiť rozdiel medzi nimi. Vedie, ktoré deti sú v kolektíve obľúbené a ktoré majú na skupinu vplyv. Zatiaľ, čo na začiatku nerobili rozdiely medzi deťmi, teraz sa snažia získať autoritu u obľúbených a vplyvných detí. Radi sa ukazujú v doprovode takýchto detí a tým chcú získať popularitu. Preto ani nehľadajú spoločnosť menej obľúbených detí. Možné prejavy detí:
Tretí a štvrtý týždeň doma:
Správanie dieťaťa sa normalizuje ale telesne sa ešte veľmi unaví. Aj keď sa už do kolektívu pomaly začlenilo, ešte stále spracováva každodenný pobyt v MŠ.
Prejavy dieťaťa:
Štvrtý týždeň v MŠ:
Väčšina detí si na MŠ zvykne. Prekonali počiatočné ťažkosti. V celkovom správaní môžeme pozorovať normalizačný proces. Už vedia ako to v MŠ chodí, poznajú všetky priestory, všetky deti z triedy a učiteľky. Nováčikovia sa začlenia medzi ostatné deti a majú za sebou základné kroky k adaptovaniu sa. Vstup dieťaťa do MŠ je nielen veľkým zážitkom ale aj záťažou v živote dieťaťa a prejavuje sa veľkými zmenami v správaní dieťaťa doma.
Zážitok vstupu do MŠ ovplyvňuje správanie v MŠ a aj správanie doma. Pretože sa rovná o dva rôzne svety s odlišnými pravidlami. Rozdiely v správaní zapríčiňujú odlišné situácie:
Týmto sa rozumie prítomnosť známej osoby (rovesník, zamestnanec školy ) alebo prítomnosti predmetu( obľúbená hračka, vankúš...), ktorá zmenšuje neistotu a strach z nezvyklého prostredia. Známe deti sú vhodnými modelovými osobami, ktoré výrazne napomáhajú zvládnuť novú situáciu
Je veľmi dobré ak dieťa zoznámime s personálom a priestormi MŠ pred zahájením pravidelnej dochádzky. Dieťa získa prvotné informácie o MŠ, spozná zamestnancov MŠ, ich osobnosť a komunikačné schopnosti . ( návštevy v MŠ počas zápisu, pobytu vonku, účasť na aktivitách školy...)
Ide o informovanie rodičov o priebehu dňa MŠ, hlavných zámerov a cieľov MŠ. Rodičia získavajú prvotné dojmy a informácie, ktoré výrazne napomáhajú vzájomnej komunikácií medzi rodinou a školou. (stretnutie rodičov detí „nováčikov“, webová stránka MŠ...)
Spolupráca rodičov a učiteliek je veľmi dôležitá nielen v začiatkoch ale aj po celú dobu trvania dochádzky dieťaťa do MŠ. Keď rodič a učiteľka tzv. „ ťahajú za jeden povraz“, je výhodné pre všetkých. Problémy môžu riešiť spoločne. Rodič, ktorý už pozná zvyky a rôzne prejavy dieťaťa, môže poskytnúť rady ako výchovne pôsobiť na určité situácie. Naopak, učiteľka môže sprostredkovať informácie o dieťati , ako sa prejavuje v skupine detí.
Význam vstupu dieťaťa do MŠ je podceňovaný a je viac menej považovaná ako prechodné štádium medzi rodinou a ZŠ. Sociálne skúsenosti, ktoré dieťa získa v MŠ určujú v budúcnosti jeho vzťah a rolu v skupine. Skúsenosti s MŠ pomáhajú vytvárať sebaistotu a majú rozhodujúci podiel na utváraní osobnosti dieťaťa. Je veľmi dôležité, aby sme sa dokázali vžiť do role nováčika. Deti začínajú chodiť do MŠ spravidla od 2,5 – 3 rokov. Svoje doterajšie životné skúsenosti čerpali v kruhu svojej rodiny. Vstup do MŠ je prvým krokom do spoločnosti. Musíme si uvedomiť, že každé dieťa zvládne vstup do MŠ svojim vlastným, osobitným spôsobom. Dieťa od 3 do 6 rokov je vo vývojovom období, v ktorom sa utvárajú sociálne schopnosti a preto je dôležité po celú dobu dochádzky uskutočňovať preventívne opatrenia. Vo veľkej väčšine prípadov učitelia a rodičia musia počítať ťažkosťami pri adaptácií a začleňovaní do nového kolektívu, no avšak tieto prekážky väčšina detí rýchlo prekoná a MŠ sa im zapáči.
Dieťa na začiatku svojho vývoja potrebuje skrytosť, intimitu, hlboký a vrelý trvalý osobný vzťah k jednej osobe a neskôr malému okruhu najbližších. Práve takýto vzťah je predpokladom a podmienkou toho, aby dieťa v ďalšom období vývoja mohlo naplňovať poslanie človeka, ktorý je spoločenským tvorom: žiť v spoločnosti a spoluutvárať ju.
V predškolskom veku sa okruh spoločenských kontaktov dieťaťa rozširuje a má sa obohacovať. Dieťa potrebuje skúsenosti zo spoločnej hry s vrstovníkmi, ktorá znamená rozšírenie doterajšieho horizontu, ohraničeného prevažne rodinou. Užitočnosť tohto typu skúseností vzrastá s tým, ako sa dieťa blíži k školskému veku. Dochádzka do MŠ v poslednom roku pred vstupom do ZŠ je hodnotnou súčasťou prípravy dieťaťa na školu. Ak dieťa navštevuje MŠ, dopĺňa sa rodinná výchova o nové dimenzie, teda nejde o náhradu rodinnej výchovy. Pre dieťa môže byť cennou nová skúsenosť spojená s návštevou MŠ aj tým, že sa učí začleňovať sa do skupiny ostatných, riadiť sa spoločnými pravidlami, prijímať určité obmedzenia, spolupracovať s deťmi, s tými, s ktorými raz bude vytvárať tento svet. MŠ môže byť pre dieťa obohatením. Je potrebné pamätať si že dosiahnutý kalendárny rok nie je automaticky ukazovateľom toho, či je dieťa zrelé pre ďalšiu životnú úlohu, ďalší vývojový krok. U niektorých detí je správne vyčkať, alebo školskú dochádzku na jeden rok odložiť. U mladších detí pamätajme na rozdielne individuálne tempo zrenia, nechcime začleňovať dieťa do nového prostredia za každú cenu len preto, že nato má svoj vek. Vedľa rozdielnej dynamiky vývoja hrajú tu rolu aj individuálne rozdiely medzi deťmi. Sú deti, ktoré si na nové prostredie zvykajú ľahšie a s ľahkosťou nadväzujú kontakty s novými vrstovníkmi a dospelými. Iné naopak potrebujú v podobných podmienkach viac času a vychovávateľskú vynaliezavosť a pomoc zo strany pedagógov.